ФОТО | Курц по средбата со Меркел: Нема да прифатиме бегалци од Авганистан, веќе имаме доволен број бегалци од 2015 година

Австрискиот канцелар Себастијан Курц и германската канцеларка Ангела Меркел пристигнуваат на заедничката прес-конференција во Берлин, каде разговараат за билатерални прашања EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска дека неговата земја не е подготвена да прими повеќе Авганистанци и дека нема да го поддржи европскиот систем за распределба на бегалците од Авганистан низ Европската унија.

Запрашан за предлозите за сите земји на ЕУ да го поделат товарот за прифаќање бегалци, Курц им рече на новинарите во Берлин дека Австрија веќе добила „поголем од пропорционален удел“ на мигранти од 2015 година.

Себастијан Курц гестикулира покрај германската канцеларка Ангела Меркел за време на заедничката прес -конференција во канцеларијата во Берлин, Германија, 31 август 2021 година. Германската канцеларка Меркел и австрискиот канцелар Курц се состанаа за билатерални разговори. Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

 

„Австрија веќе ја има четвртата по големина авганистанска заедница во светот“, рече Курц пред средбата со германската канцеларка Ангела Меркел.

Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Канцеларката рече дека за нејзината влада, сега фокусот е како да се обезбеди помош до 40.000 Авганистанци кои имаат право да доаѓаат во Германија со своите семејства, бидејќи работеле за германската армија или хуманитарни организации.

– Мораме да видиме колку од нив всушност сакаат да ја напуштат земјата, а колку не. Тоа во голема мера ќе зависи од околностите создадени од Талибанците во земјата – изјави Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел / Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Видео на денот