23 C
Скопје

Фламенго со спектакуларен пресврт до титулата во Копа Либертадорес (ВИДЕО)

Фудбалерите на Фламенго до титулата во Копа Либвертадорес дојдоа благодарение на спектакуларниот пресврт со финишот на средбата во која со 2:1 ја победа Ривер Плата.

Аргентинците кои триумфираа минатата година, поведоа уште во 14. минута со голот на Рафаел Бореа кој по центаршутот на Фернандез најдобро се снајде во шестнаесетникот на Фламенго.


Во продолжението на средбата, бразилскиот тим делуваше изгубено и безопасно по голот на Ривер Плата и првата шанса за гол ја имаше дури во 57 минута. Кога изгледаше дека Ривер Плата ќе ја одбрани титулата, на сцена стапи Габриел Барбоса кој режираше неверојатен пресврт со головите во 89. и 92. минута.

– Секој што го сака Фламенго сонуваше за ова. Оваа генерација ќе биде запишана во историјата на клубот. Тоа што го направи Фламенго со Зико, успеавме да го направиме и ние. Ова е највисок квалитет на фудбалот, а Фламенго е најголем клуб на светот доколку се гледа низ очите на навивачите – изјави тренерот на бразилскиот тим, Жорж Жезус.

Ова е втора титула за Фламенго во Копа Либертадорес и тоа по пауза од 38 години кога тимот предводен од легендарниот Зико за прв пат триумфира во ова натпреварување.

Финалето кое се одржа во Лима, Перу беше следено во живо во преку 160 земји.

Поврзани вести

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Остави Коментар