Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Иако стануваше збор само за пријателски натпревар меѓу Франција и Бразил, истиот го одбележа еден историски момент.

На денешен ден пред 23 години на стадионот „Жерлан“ во Лион, беше постигнат еден од најславните голови во историјата на фудбалската игра. Тој ден, Франција и Бразил го одиграа првото коло од турнирот како загревање за Светското првенство во Франција следното лето.

На турнирот учествуваа четири репрезентации, самиот крем на светскиот фудбал – Франција, Бразил, Италија и Англија.

Иако стануваше збор само за пријателски натпревар, истиот го одбележа еден историски момент.

Во 21 минута слободен удар од 35 метри на бразилската легенда Роберто Карлос кој вообичаено земаше големи залети.

Пред себе го имаше „живиот ѕид“ и успеа да го направи невозможното, дури и голманот Фабиан Бартез не можеше да направи ништо.

Прочитајте и...  Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат