ЕВРОЛИГА: Дебакл на Црвена звезда во Санкт Петербург

Кошаркарите на Црвена звезда го доживеаја 11. пораз во Евролигата оваа сезона и тоа најубедлив досега, поразени се од Зенит со 98:69.

Одлучувачки момент за убедливиот пораз беше првата чевртина која Зенит направи предност од 20 поени (30:12). Во убедливиот пораз на Црвена звезда удел имаше о очајната игра во одбраната како и големите осцилации во нападот.

Најефикасен играч во тимот на Зенит беше Кеј Си Риверс кој постигна 32 поени, Кевин Пангос даде 17, а Били Берон 12 поени додека во тимот на Црвена звезда Џони О’Брајант беше најпрецизен со 13 постигнати поени.
Со победата Зенит се искачи на петтото место на табелата со скор од девет победи и пет порази, додека српскиот тим има скор 5-11 и се наоѓа на 16. место.

Прочитајте и...  НБА нема да го стави Коби Брајант на логото на лигата

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар