ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Урсула фон дер Лајен и Борел додадоа дека СЗО треба да продолжи да може да води „меѓународен одговор на пандемијата, сегашна и идна”, нагласувајќи дека поради тоа е неопходно „учеството и поддршката на сите”.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел, ги повикаа САД да ја „преиспитаат својата одлука” за прекин на врските со Светската здравствена организација, соопшти Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС).

-Соочени со глобална закана (коронавирусот), дојде време да ја зајакнеме соработката и да најдеме заеднички решенија. Треба да се избегнат дејствија што ги ослабуваат меѓународните резултати. Во овој контекст, ги повикуваме САД да ја преиспитаат својата најавена одлука”, се вели во заедничката изјава.

Урсула фон дер Лајен и Борел додадоа дека СЗО треба да продолжи да може да води „меѓународен одговор на пандемијата, сегашна и идна”, нагласувајќи дека поради тоа е неопходно „учеството и поддршката на сите”.

Прочитајте и...  СДСМ ја претстави програмата за лицата со попреченост

Претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа објави дека САД ги прекинуваат врските со СЗО, за кои ги обвини дека се премногу попустливи кон Кина од почетокот на пандемијата на новиот коронавирус.

-Бидејќи тие не успеаја да ги спроведат потребните и побараа реформи, денес ние ги прекинуваме нашите врски со СЗО и ќе ги пренасочиме средствата кон другите светски и итни потреби за јавно здравје што го заслужуваат тоа”, изјави Трамп.

САД се најголем финансиер на СЗО со околу 450 милиони долари годишно.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат