Ердоган и Путин се договорија кој ќе го контролира североистокот на Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин и претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, денес постигнаа договор за поделба на контролата над североистокот на Сирија, кој бара повлекување на курдските борци од целата должина на сириско-турската граница, објави „Блиц“.

Договорот им дава на курдските борци уште 150 часа, почнувајќи од утре попладне, да се повлечат од преостанатите подрачја долж 440 километри долгата граница.

Според договорот, Турција ќе ја задржи контролата над областите во кои влегла од започнување на офанзивата во Сирија, пренесе „АП“. Исто така, договорот им дозволува на останатите руски и сириски трупи да го контролираат остатокот од границата.

Путин и Ердоган, исто така, се договорија нивните трупи заеднички да вршат патроли во пограничното подрачје.

Прочитајте и...  Димитров: Се следи состојбата во сите соседни земји, Комисијата за заразни болести нема донесено конкретна препорака

Турција и Русија кажаа дека курдските сили во Сирија ќе се повлечат на оддалеченост од 30 километри од турската граница и ќе ги напуштат градовите Тел Рифат и Манбиџ, изјави турскиот претседател Ердоган.

Првиот човек на турската влада во Сочи, на заедничката прес-конференција за новинарите со рускиот претседател Путин, рече дека турските и руските сили заеднички ќе патролираат на северот на Сирија на оддалеченост од 10 километри од границата.

Тој, по повеќечасовниот разговор со Путин, наведе дека Анкара ќе соработува со Москва на безбедно враќање на сириските бегалци кои се наоѓаат во Турција, пренесе „Ројтерс“.

Путин додаде дека Ердоган детално му ги објаснил целите на турската воена операција во Сирија, пренесе „ТАСС“.

Прочитајте и...  Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседните земји

Рускиот претседател нагласи дека е важно припадниците на терористичките организации, особено оние на Исламска држава, кои се во заробеништво на курдските воени сили и се обидуваат да побегнат, да не ги искористат делувањата на турските воени сили.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат