Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Екстремистите поврзани со Исламска држава по повеќедневни борби денеска го зазедоа пристаништетото во мозамбискиот северен град Мосимбоа да Праја.

Владините сили по заземањето на пристаништето побегнале од Мосимбоа да Праја.

Екстремистите во изминатите месеци зазедоа поголем број градови во северниот дел на Мозамбик, поради што се раселени десетина илјада луѓе.

Пристаништето се користи за испорака на товар за нафтените проекти оддалечени околу 60 километри, во кои се вклучени повеќе нафтени гиганти, меѓу кои и Тотал.

Прочитајте и...  Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат

Мириса на нови кредити, короната и старите долгови ги трошат парите

Весна Дамчевска