19.8 C
Скопје

Дваесет и пет лица повредени во земјотрес на Филипини

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтерова скала го погоди рано изутрина регионот на Северен Минданао, кој се наоѓа во јужниот дел на Филипините, при што се повредени 25 луѓе, соопштија филипинските власти.

Причинета е материјална штета врз куќи, згради и инфраструктурата. По потресот не е издадено предупредување од цунами.

Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓал во Караскал, во областа Суригао Дел Сур.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар