Драмата му припадна на тимот од Градски парк, Работнички во финалето на Купот

Најтрофејниот кошаркарски колектив, Работнички утре ќе има шанса да ја збогати ризницата на трофеи, откако обезбеди пласман во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија со драматичната победа над МЗТ Скопје. Победникот беше одлучен по 50 минути игра, две продолженија по кои победата ја однесе тимот од Градски парк со 93:89 и утре во финалниот дуел (17.30 ч.) против Блокотехна ќе се обиде да стигне до 10. трофеј во Купот.

Очекувано на натпреварите на двете екипи, неизвесноста беше присустна во текот на целиот натпревар, на секоја серија од една екипа, втората одговараше во своја серија и не дозволуваше поголема резултатска предност.
Финишот донесе ретко видена драма во која МЗТ Скопје во последните две минути влезе со предност од два поени (69-67), на што Работнички преку Стајиќ одговори со тројка и ново водство.

Прочитајте и...  ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Потоа следуваше само едно прецизно слободно фрлање на Андрија Бојиќ, по што на нецели пет секунди до крајот судиите досудија прекршок во шут за три поени и тоа на самиот истек на нападот на центарци. Димитар Караџовски реализира две за 72-70 но ни тука не беше крајот на возбудувањата. Акцијата нацртана од тренерот на МЗТ Скопје, Кочов беше реализирана преку Бојиќ со што натпреварот замина во продолжение. Работнички веднаш ја презеде иницијативата и со пет поени по ред дојде до големо водство во продолжението, но МЗТ Скопје врати на сличен начин што значеше и продолжување на неизвесноста.

Во второто продолжение кошаркарите ги стигна заморот, па имаше повеќе грешки од вообичаено. Во последната минута се влезе изедначено, а помирна рака имаа кошаркарите на Работнички кои преку Јанески постигнаа поени кои се покажа како решавачки.

Прочитајте и...  Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Чавдар Костов со 19 поени и осум скока и Марјан Јанески и Бобан Стајиќ со по 17 поени беа најпрецизни во победничкиот тим, додека Андрија Бојиќ со 21 поен беше најефикасен кај МЗТ Скопје.

Прочитај повеќе

Конечниот план на „кралевите“ за преодниот рок!

Слободен печат

Родригез може да го напушти Реал за 25 милиони евра

Слободен печат

Тајсон не престанува да изненадува: Вежба на плажа и е во неверојатна форма (ВИДЕО)

Слободен печат

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат

Македонската пресметка без победник, Пандев стрелаше за реми на Џенова

Слободен печат

Сезоната во НБА нема да се доигра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ливерпул брзо се опорави од дебаклот против Сити

Слободен печат

Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Слободен печат

На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Слободен печат

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат

Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Слободен печат

ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Слободен печат