Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Штом завршија изборите, уште истиот ден целата механизација ја собраа, си заминаа и ја оставија улицата раскопана. Не може човек да појде до продавница ако е суво од прашина, а ако заврне, од кал, се жалат жители на улицата „Киро Фетак“.

Жителите на улицата „Киро Фетак 2“, која ги поврзува скопските населби Драчево и Долно Лисиче, многу се израдуваа кога на почетокот на мај видоа дека багери и камиони почнаа да ја раскопуваат нивната улица. Тие уште во 2018 година поднеле инцијатива до Општина Кисела Вода за да им се смени лошо изведената и изгмечена канализациска цевка, која се затнуваше, па при секој поголем дожд отпадните води им се враќаа во дворовите и во споредните улички. Но, нивната радост не траеше долго. Сега улицата е оставена до половина раскопана, а возилата се движат по една лента, и тоа левата, како во Англија. Ситуацијата е многу полоша кога ќе заврне и целата улица плива во кал.

– Еден месец не можевме да поминеме од багерите и од камионите што копаа, но мислевме, добро, општината се смилува, и барем пред избори реши да ни ја поправи канализацијата. Но, штом завршија изборите, уште истиот ден целата механизација ја собраа, си заминаа и ја оставија улицата раскопана. Не може човек да појде до продавница, ако е суво од прашина, а ако заврне, од кал. Возилата се туткаат сите на една страна – вели пензионерот Миле Мојсоски, еден од подносителите на инцијативата за менување на канализација.

Прочитајте и...  Јанакиески: Ме судат за шамари кои не се случија

Тој вели дека собирал потписи низ цела населба, но надлежните ниту некогаш ги викнале на разговор ниту им се јавиле. Само на едно од нивните многу телефонски јавувања одговориле дека иницијативата „ќе се разгледа“. Во тоа „разгледување“ поминале цели две години. Граѓаните се задоволни што цевката е сменета, и тоа се покажало при неодамнешните обилни дождови, кога канализацијата кај никого „не вратила“, но сега им остана раскопана улицата.

– Ова не е работа, ова никаде го нема! Кога ќе се почне нешто, треба и да се заврши, а не вака! Сега изгледа треба да чекаме некои нови избори за да се смилуваат и да го вратат асфалтот – вели Мојсоски.

Прочитајте и...  Во Авганистан запленети четири тони натриум нитрат, хемикалија за експлозиви

Марјан Б., сосед на Мојсоски, вели дека си ја искршил колата возејќи по оваа улица.

– Возиме како Англичани од лево, зашто ќе ги искршиме колите. Како и сите, и јас возам на лева страна, додека не ми дојде некој отспротива, па нагло вртам да го избегнам. Некогаш не е прегледно, па вистинско чудо е како досега не се случил директен судир – вели Марјан.

Во Општина Кисела Вода тврдат дека за еден месец улицата ќе биде комплетно завршена и асфалтирана. Но кога ќе почне асфалтирањето, нема прецизен одговор.

– Досега не беше извршено асфалтирање поради честите дождови. Будно ја следиме временската состојба, затоа што мора да поминат 10 дена од последните дождови за да се пристапи кон асфалтирање – велат од Кисела Вода.

Прочитајте и...  Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Значи, на жителите им останува да одбројуваат до решавање на нивниот проблем, да се надеваат дека нема повторно да врне во наредните денови и да ги држат за збор општинарите. Веќе два дена не врне во Скопје, па ако се исполни најавата од  надлежните од Кисела Вода, асфалтирањето би требало да почне околу 20 август.

Прочитај повеќе

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Михаило Донев

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат

Шопинг мол манија и во Македонија

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат

Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Слободен печат

Од утре стабилизација на времето, но со пониски утрински температури

Слободен печат

ВО ЖИВО: Oбраќање на Заев и Николовски

Слободен печат

Драма на грчки крузер: 12 членови од посадата заразени од коронавирус, 922 патници не смеат да мрднат од кабините

Марина Дамческа

ДЗР: Дел од исплатените додатоци во СЈО не се во согласност со законската регулатива

Слободен печат

Руски медиуми: Нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат