15 C
Скопје

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Руската служба за здравствен надзор не регистрираше ниту еден случај на тромбоза по вакцинацијата со руската вакцина против коронавирусот „Спутник В“, изјави шефот на оваа служба Ала Самојлова.

Таа наведе дека отсуството на такви несакани ефекти го потврдило и аргентинското Министерство за здравство, кое ги објавува податоците од резултатите на вакцината „Спутник В“.

— Повеќефазното прочистување на вакцината „Спутник В“ со употреба на високотехнолошка хроматографија и микрофилтрација ја исклучува можноста во вакцината да успее да влезе голема количина на преостаната ДНК, што е фактор на ризик за развој на тромбоза – објасни Самојлова.

Таа додаде дека „странските вакцини содржат десетици пати повеќе количина на нуклеински киселини, отколку „Спутник В“.

-Еден до два микрограма во „Спутник В“ наспроти 50 до 100 микрограми во странските вакцини кои се направени на други платформи, вели Самојлова.

Претходно Управата за храна и лекови во САД препорача да се запре употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ заради случаи на тромбоза, додека Европската агенција за лекови ја потврди можната поврзаност меѓу вакцината на „Астра-Зенека“ и ретките случаи на крвни згрутчувања.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар