-2 C
Скопје

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе се промени на пролет

Ситуацијата во врска со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон во време кога Велика Британија ја забрзува својата програма за вакцинација за да ги заштити најранливите.

– Работите ќе се променат на пролет. Тоа не значи дека нема да живееме со последиците од пандемијата на вирусот уште некое време, рече Џонсон.

Тој одби да даде директен одговор на прашањето дали социјалните бенефиции воведени за да им помогнат на луѓето со ниски примања да ја преживеат пандемијата на Ковид-19 ќе бидат продолжени до април.

– Она што го кажавме е дека ќе ја поддржиме целата земја, рече Џонсон, додавајќи дека сите мерки постојано ќе се разгледуваат.

Прочитајте и...  Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар