Девојче (14) смисли РЕШЕНИЕ ЗА МРТВИОТ АГОЛ кој им пречи на возачите ширум светот (ВИДЕО)

Иако денес автомобилите се опремени со бројни помошни технологии и системи, тоа не значи дека сите проблеми се елиминирани и дека возилата тркала се апсолутно безбедни.

Сепак, Алејна Гаслер, 14-годишно девојче кое сè уште нема возачка дозвола, вели дека има решение за „мртвиот агол“ кој е безбедносен проблем, пренесуваат американските медиуми. Таа неодамна го претстави своето решение на натпреварот „Broadcom MASTERS“ за средношколци.

Користејќи релативно евтина и широко распространета технологија, која се наоѓа во повеќето продавници за електроника, Алејна смисли начин да ги неутрализира предните „мртви агли“ кои се создадаваат од пошироките столбови на покривот.

– Ја ставив камерата пред држачот А, во насока која ќе го покрие погледот на возачот, а таа ја проектира сликата во внатрешноста на столбот. На овој начин возачот „гледа“ низ столбот – објаснува тинејџерката која беше наградена со 25.000 долари за нејзиното решение.

Прочитајте и...  Летниот одмор на стенд-бај: Туристичките аранжмани дел откажани, дел одложени, се чека отворање на границите

Сепак, ова не е целосно оригинален изум, бидејќи некои автомобилски компании (очигледно со неспоредливо поголеми буџети и човечки ресурси) развија слични технологии во последните години.

„Jaguar Land Rover“ го воведе системот „360 Virtual Urban Windscreen“ во 2014 година, што му овозможува на возачот да го гледа патот напред како да нема столбови за покривот.

Компанијата, исто така, со помош на надворешни камери, му овозможи на возачот да види што се случува однадвор, преку сликата предвидена на ентериерот на кровните шини (А и Б столбови). На овој начин, возачот ќе забележи пешаци, велосипедисти или други автомобили што инаку не би биле видливи навреме од столбот, со што се намалува ризикот од сообраќајна несреќа.

Прочитајте и...  Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Ако не се продолжи вонредната состојба, ДИК во недела ќе заседава