Денот кога плачеше цела Југославија: Пред 38 години се случи најголемата авионска несреќа на овие простори

На првиот ден од декември 1981 година, пред 38 години, на Корзика се сруши авионот на компанијата Инкес-Адрија од Љубљана. Загинаа 178 лица. Ниту еден член од екипажот не ја преживеа оваа несреќа. Според пишувањата на медиумите, тоа беше најголемата катастрофа на југословенското воздухополствто дотогаш, пренесе „Б92“.

Авионот „ДЦ-9 супер 80“ удрил во планината Сан Пјетро во близината на Ажаксио на Корзика, додека кружел чекајќи дозвола за слетување. Долго се истражувала причината за несреќата.

Според француските извори, можна причина за несреќата наводно била недоволно опремената радарска служба на аеродромот во Ажаксио, пренесе „Гласот на Истра“, потсетувајќи на несреќата.

Прочитајте и...  Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози

До трагедијата најверојатно дошло поради недоразбирање во комуникацијата меѓу екипажот и контролорите на летот.

Како што се наведува, авионот во 7.52 часот со левото крило удрил во планината Сан Пјетро на висина од 1.364 метри и така оштетен поминал уште 700 метри. Потоа удрил во брдо и се срушил. Спасувачите успеале да се пробијат до местото на несреќата дури во 16 часот. Авионот „ДЦ9-80“ тогаш бил последниот „крик“ на технологијата, стар само неколку години, со ознаката „супер“. Бил опремен со автоматизирани уреди за летање. Тој тип на авион дотогаш немал ниту една несреќа.

Во поголемиот дел, патниците во авионот биле Словенци, бидејќи авионот полетувал од Љубљана, на промотивен лет на агенцијата „Компас“. Списокот на патници повеќе пати е менуван, а меѓу нив требало да биде и прославениот гимнастичар Мирослав Церар и неговата сопруга Зденка. Сепак, поради болест на нивната едногодишна ќерка, никој од нив не тргнал на пат.

Прочитајте и...  Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат