Денеска е најскап дефанзивец, а во болнички кревет пишуваше тестамент

Вирџил Ван Дајк  сè уште ја носи титулата на најскап дефанзивец на светот откако Ливерпул за неговите услуги на Саутемптон му плати 75 милиони фунти. Фудбалерот од натпревар во натпревар покажува дека не се залудно платени толку многу пари за неговите услуги.

Сепак, на почетокот од неговата кариера малку фалело Вирџил Ван Дајк да не ги достигне сегашните успеси.
Неодамна тренерот на резервниот тим на Гронинген, Дик Лукен, раскажа застрашувачка приказна за Ван Дајк во која имало шанса тој да не биде меѓу живите.

Ван Дајк по натпреварот со Ексцелзиор во рамките на холандската прва лига завршил во болница поради болки во стомакот. Докторите не успеале да пронајдат ништо, одлучиле дека станува збор за вирус и го пратиле дома.

Прочитајте и...  На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

– Делуваше многу болно, но мислевме дека ќе му помине. Меѓутоа тоа што докторите веруваа дека е стомачен вирус, стануваше сè полошо за Ван Дајк. Дојде и неговата мајка и одлучивме да го однесеме во друга болница во која лекарите констатираа дека има воспаление на желудникот кое се проширило на слепото црево и на бубрезите – раскажува Дикен.

Ван Дајк не сака да зборува за тоа кога му било дадено да потпише тестамент.
– Од болките ми се привидуваа многу работи во болничката соба, мајка ми беше покрај мене. Бев опериран и пропуштив два месеци од сезоната. Навистина пред операцијата ми дадоа да потпишам документи, во случај на моја смрт мајка ми да задржи дел од моите примања. Јасно, ми беше тешко кога ги видов документите, но морав да ги потпишам, бев сведен дека постои можност да ми се случи и најлошото – зборува Ван Дајк.

Прочитајте и...  Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Откако се врати во Гронинген одигра фантастична 2013/14 сезона, која му овозможи трансфер во шкотскиот шампион Селтик, со кго пак освои две титули. Потоа следеше трансфер во Саутемптон, а една година подоцна и рекорден трансфер во Ливерпул.

Прочитај повеќе

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат

Српски одбојкарски репрезентативец позитивен на корона

Слободен печат

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка

Слободен печат

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат