Дејвис со спектакуларна партија, одличниот Бјелица подобар од Дончиќ! (ВИДЕО) - Слободен печат

Дејвис со спектакуларна партија, одличниот Бјелица подобар од Дончиќ! (ВИДЕО)

„Волците“ дадоа силен отпор, но на крајот немаа сили за изненадување, тимот од Лос Анџелес повторно беше подобар и моментно има учинок од 21-3 во досегашниот дел од НБА сезоната.

Во првото полувреме Лејкерси успеаја да дојдат до предност, но гостите чуваа некоја пристојна разлика, после првата четвртина беше 39:31 за домаќините, додека на пауза се замина со резултат 73:65 за играчите на Вогел. Во понатамошниот дел од мечот ја задржаа позитивата, а гостите во последната четвртина веќе се помирија со 12. пораз.

За Лејкерси доминираше Ентони Дејвис со 50 поени (седум скокови, шест асистенции), следен од ЛеБрон Џејмс со 32 поени, 13 асистенции и четири скокови. На спротивната страна најефикасни беа Карл-Ентони Таунс и Ендрју Вигинс по 19 поени.

Сакраменто беше подобар од Далас со 110:116 најмногу благодарение на српскиот интернационалец Немања Бјелица кој запиша 30 поени (седум скокови, четири асистенции), а за Маверикси најрасположен беше Словенецот Лука Дончиќ со 27 поени (осум асистенции, седум скокови).

НБА, резултати –

Бруклин Нагетс-Денвер Нагетс 105:102
Мајами Хит-Чикаго Булс 110:105, 97:97 (по 1 прод.)

3.Мајами Хит 17-6

Ракометарите на Боливија се вистински дудуци, примија 214 гола на три наптревари

Ливерпул го продолжува походот кон титулата, падна и Вулверхемптон (ВИДЕО)