Дејвис со спектакуларна партија, одличниот Бјелица подобар од Дончиќ! (ВИДЕО)

„Волците“ дадоа силен отпор, но на крајот немаа сили за изненадување, тимот од Лос Анџелес повторно беше подобар и моментно има учинок од 21-3 во досегашниот дел од НБА сезоната.

Во првото полувреме Лејкерси успеаја да дојдат до предност, но гостите чуваа некоја пристојна разлика, после првата четвртина беше 39:31 за домаќините, додека на пауза се замина со резултат 73:65 за играчите на Вогел. Во понатамошниот дел од мечот ја задржаа позитивата, а гостите во последната четвртина веќе се помирија со 12. пораз.

За Лејкерси доминираше Ентони Дејвис со 50 поени (седум скокови, шест асистенции), следен од ЛеБрон Џејмс со 32 поени, 13 асистенции и четири скокови. На спротивната страна најефикасни беа Карл-Ентони Таунс и Ендрју Вигинс по 19 поени.

Прочитајте и...  Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Сакраменто беше подобар од Далас со 110:116 најмногу благодарение на српскиот интернационалец Немања Бјелица кој запиша 30 поени (седум скокови, четири асистенции), а за Маверикси најрасположен беше Словенецот Лука Дончиќ со 27 поени (осум асистенции, седум скокови).

НБА, резултати –

Бруклин Нагетс-Денвер Нагетс 105:102
Мајами Хит-Чикаго Булс 110:105, 97:97 (по 1 прод.)
Филаделфија Сиксерс-Торонто Репторс 110:104
Вашингтон Визардс-Лос Анџелес Клиперс 119:135
Далас Маверикс-Сакраменто Кингс 106:110
Портланд Трејл Блејзерс-Оклахома Сити Тандер 96:108
Лос Анџелес Лејкерс-Минесота Тимбервулвс 142:125

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА –

1.Лос Анџелес Лејкерс 21-3
2.Лос Анџелес Клиперс 17-7
3.Далас Маверикс 16-7

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА –

1.Милвоки Бакс 20-3
2.Бостон Селтикс 16-5
3.Мајами Хит 17-6

Прочитај повеќе

Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски потпиша за албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Манасков најдобар стрелец во контролниот меч за Веспрем

Слободен печат

ЛШ: Реал без Бејл против Манчестер сити! (ФОТО)

Слободен печат

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Слободен печат

РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Подготвени за фудбал: Играчите на Македонија ЃП негативни на Ковид-19!

Слободен печат

Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Слободен печат

Македонец на врвот на Европа: Тричковски пред Левандовски, Халанд, Имобиле..!

Слободен печат

Тенисерка го прекрши протоколот на турнирот во Палермо (ВИДЕО)

Слободен печат

Младите „штркови“ почнаа со подготовки за новата сезона

Слободен печат