Дарко Дамјановски: Каде живеете во Македонија или Албанија?!

Учесникот на три зимски Олимписки игри, Дарко Дамјановски денеска од општина Гостивар доби признание за спортски работник, но тој е резигниран што на манифестацијата се зборуваше само на албански јазик без превод на македонски јазик.

„Денес во општина Гостивар после мои 3 олимпијади бев повикан од страна на нашиот каратист репрезентативец Берат Јакупи за да ми доделат плакета за спортски работник за кој сум му благодарен.

Но, изразувам голем протест затоа што како МАКЕДОНЕЦ И МАКЕДОНЦИ што присуствувавме на оваа церемонија беше зборувано само на “АЛБАНСКИ” јазик па ги прашувам организаторите и градоначалникот ТАРАВАРИ дали живеат во МАКЕДОНИЈА или во АЛБАНИЈА и зошто немаше превод на македонски и дали советниците МАКЕДОНЦИ на ВМРО И СДСМ ќе седат рамнодушни на сево ова што се случи и дали ќе продолжат и понатаму да им гласаат за се во советот на општината.Нека слушне премиерот кој сега не води треба да го слшуне ова и да види дека тоа што им го даде го злоупотребуваат и не омаловажуваат МАКЕДОНЦИТЕ кои живеат тука“, стои во постот на на Дамјановски.

Прочитајте и...  Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Одговорот од градоначалникот Таравари дојде експресно и во него тој објаснува дека имало превод на македонски јазик.

 

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат