Данска завиена во црно: Пукањето во Копенхаген ги шокираше Данците

Пукање Данска/ Фото EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Три лица се убиени, а неколкумина се ранети во вчерашната пукотница во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската полиција, додавајќи дека уапсила 22-годишен Данец и го обвинила за убиство од небрежност, пишува Ројтерс.

Нападот ја потресе Данска на крајот на една инаку радосна недела, веднаш откако беше домаќин на првите три етапи на велосипедската трка Тур де Франс. На настанот имаше стотици илјади Данци кои навиваа на улиците низ целата земја.

„Данска беше погодена од суров напад во неделата вечер. Неколку беа убиени. Уште повеќе се ранети. Невини семејства купуваат или јадат надвор. Деца, адолесценти и возрасни“, рече премиерката Мете Фредериксен во изјавата доцна во неделата.

Мете Фредериксен
Мете Фредериксен/ Фото EPA-EFE/Philip Davali DENMARK OUT

„Нашиот убав и обично толку безбеден главен град беше сменет за дел од секундата“, рече таа. „Сакам да ги охрабрам Данците да застанат заедно и да се поддржуваат еден со друг во ова тешко време“.

Полицијата во Копенхаген соопшти дека вооружените полицајци биле испратени во трговскиот центар Филд во главниот град доцна во неделата по извештаите за пукање, и им рекле на луѓето внатре да останат на место и да чекаат помош. Снимките на локалните медиуми покажаа групи на преплашени купувачи како трчаат од трговскиот центар.

ФОТО+ВИДЕО: Неколку убиени во престрелка во трговскиот центар во Копенхаген

Осомничениот е приведен во 17 часот и 48 минути по локално време, носејќи пушка и муниција. Полицијата започна масовна операција за пребарување низ локалниот регион Зеланд во потрага по сите соучесници.

„Ќе имаме голема истрага и масовно оперативно присуство во Копенхаген додека не можеме со сигурност да кажеме: тој беше сам“, рече Томасен.

Напаѓачот уби маж на возраст од четириесет години и двајца „млади“, маж и жена, рече Томасен. Уште неколку се ранети, а меѓу нив тројца се во критична состојба.

Досегашната истрага не укажа на расистички мотив или на друг начин, но тоа може да се промени, рече тој.

Пукање Данска/ Фото EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Полицијата во Копенхаген утрово ќе одржи брифинг со новинарите.

Главната болница во главниот град, Ригшоспиталет, примила „мала група пациенти“ на лекување, рече портпаролот и повика дополнителни лекари и медицински сестри да помогнат со нив.

Данскиот таблоид БТ објави непроверена видео снимка за која се вели дека е снимена од сведокот на нападот, Махди Ал-вазни, на која се гледа човек со голема пушка како оди низ трговскиот центар.

„Изгледаше многу агресивно и извикуваше различни работи“, изјави Ал-вазни за БТ.

На снимката објавена од таблоидот Екстра Бладет се гледа како едно лице го носат спасувачите во амбулантно возило на носилки.

„Луѓето прво помислија дека е крадец. Потоа одеднаш слушнав истрели и се фрлив зад шанкот во продавницата“, изјави очевидецот Рике Левандовски за ТВ2.

„Тој директно почна да пука во толпата, а не горе во таванот или на подот“, додаде таа.

Пукање Данска/ Фото EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Повеќекатниот трговски центар се наоѓа на околу 5 километри јужно од центарот на Копенхаген.

„Јас и мојот пријател наеднаш слушнавме истрели. Слушнав околу десет истрели, а потоа истрчав најбрзо што можам во тоалетот. Се стискаме во мал тоалет каде што имаше околу 11 луѓе“, вели друг сведок.

Нападот уследи по смртоносното пукање во соседна Норвешка минатата недела, во кое две лица беа убиени од осамен стрелец во главниот град Осло.

Терористичката закана против Данска во моментов се оценува како „сериозна“, а најголемата закана доаѓа од „милитантниот исламизам“, се вели во најновиот извештај на данската служба за безбедност и разузнавање.

Пукање Данска/ Фото EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Заканата за Данска од десничарските екстремисти се смета на „општо“ ниво, што значи дека постои способност и/или намера и евентуално планирање.

Данска последен пат забележа милитантен напад во 2015 година, кога две лица беа убиени, а шест полицајци беа ранети кога осамен вооружен напаѓач застрела и уби човек пред културен центар на кој се одржуваше дебата за слободата на говорот, а подоцна уби едно лице пред еврејска синагога во централен Копенхаген.

Вооружениот напаѓач тогаш беше убиен во престрелка со полицијата.

Концертот што требаше да го одржи пејачот Хари Стајлс во недела навечер во Копенхаген, недалеку од трговскиот центар, беше откажан, соопшти полицијата.

„Нашите мисли и најдлабоко сочувство се со жртвите, нивните роднини и сите оние кои беа погодени од трагедијата“, се вели во соопштението на данската кралица Маргрете и двојката престолонаследник.

Настанот во Јужна Данска за комеморација на крајот на етапите на Тур де Франс, чиј домаќин беше принцот престолонаследник и во присуство на Фредериксен, исто така беше откажан.

Осомничениот денес ќе се соочи со прелиминарен распит пред судија.

Видео на денот