Tag : копенхаген

Вести Свет

Вандализирана малата сирена во Копенхаген, данската туристичка атракција наречена „Расистичка риба“

Марина Дамческа
Малата сирена од Копенхаген, најпознатата данска туристичка атракција, се најде на мета на вандалски напад, соопшти денекса данската полиција. „Малата сирена претрпе вандалски напад утрово...
Спорт Фудбал

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат
Пионе Систо ја прекрши клупската дисциплина во шпанскиот фудбалски клуб Селта од Виго. Наместо да биде во карантин, како што пишува „Марка“, заедно со неговата...
Вести Свет

ВО 35 ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Градоначалници во борба за чист воздух

Слободен печат
Неколку десетици градоначалници од сите континенти, поаѓајќи од борбата против климатските промени, се обврзаа дека ќе создадат услови за чист воздух и со тоа ќе...
Останатo Спорт

УФЦ: Амедовски издржа „само“ 17 секунди против Филипс (ВИДЕО)

Слободен печат
На пресметката во Данска Џон Филипс во својот четврти обид дојде до првата УФЦ победа. После само 17 секунди во октагонот го нокаутираше, односно на...
Спорт Фудбал

Лудата пенал серија со среќен крај за Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен печар
Црвена звезда обезбеди пласман во плејофот за пласман во Лигата на шампионите откако беше поуспешна од данскиот Копенхаген во лудата пенал серија. Двата натпревари помеѓу...
Спорт Фудбал

Адеми и Динамо на чекор од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми е најзаслужен што Динамо Загреб ќе игра во баражот за влез во Лигата на шампионите.  Хрватскиот тим на гостувањето во Будимпешта...
Вести Свет

Експлозија пред даночната канцеларија во Копенхаген: Нема повредени

Слободен печат
Силна експлозија одекнала пред даночната канцеларија во Копенхаген, соопшти тамошната полиција. Според информациите, експлозијата ги оштетила околните згради и ги скршила прозорците, но никој не...
Спорт Фудбал

Црвена Звезда „грми“ кон судиите, имаше ли пенал за Копенхаген? (ВИДЕО)

Слободен печат
Црвена Звезда на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград одигра нерешено 1:1 против Копенхаген, поволен резултат кој што повеќе им одговара на Данците. Пред крајот на...
Вести Култура

Започнува Фестивалот на македонски современ филм во Данска

Слободен печат
Фестивал на македонски современ филм ќе биде отворен вечер во 19 часот во Копенхаген, во организација на Данскиот филмски институт. На отворањето на Фестивалот ќе...
Вести Свет

Во престрелка северно од Копенхаген загина едно лице, а четворица се повредени

Слободен печат
Еден човек загина, а четворица се повредени во престрелка што синоќа се случила северно од Копенхаген, соопшти данската полиција. Полицијата претпоставува дека инцидентот бил резултат...