Да се биде или не за Вардар, „скроен“ составот за мечот против Мотор!

Вардарци со евентуална победа во СЦ „Јане Сандански“ ќе бидат чекор поблиску до осминафиналето во ракометната Лига на шампиони.

После заминувањата на Даинис Криштопанс и Павел Атман, Вардар ќе биде ослабен на бековската позиција, но веднаш беа пополнети нивните места за денешниот натпревар против украинскиот клуб во Лигата на шампионите.

Тренерот Алушовски вели дека и покрај тоа што си заминаа двајца играчи, не се сомнева дека играчите кои ги има на располагање ќе го дадат максимумот во обид за позитивен резултат и конечно биде прекината серијата од пет мечеви без победа во ЛШ.

Македонскиот и европски ракометен шампион е свесен за големата задача која ја има пред себе, со триумф над Мотор Запорожје (17.30 часот, СЦ „Јане Сандански“ – Скопје) ќе биде чекор поблиску до пласман во осминафиналето. Судии на денешниот дуел се Литванците Ваидас Мазеика и Миндаугас Гателис.

Прочитајте и...  Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Новото засилување Де Толедо конечно после долгата пауза поради повреда ги имаше своите први официјални настапи за „црвено-црните“, па останува да се види колку овој играч, односно десен бек, е подготвен да придонесе во овие важни и тешки моменти за Вардар.

Во составот на новиот тренер Стевче Алушовски повторно се наоѓаат Мартин Карапалевски, Дејан Кукуловски кои почесто ја „греат“ клупата, без Кугис, но е повикан нов голман, Васил Гогов.

Составот на Вардар за дуелот против Мотор Запорожје: Гогов, Кизиќ, Гедбан, Стоилов, Кукуловски, Димитриоски, Карапалевски, Сикошек Пелко, Скубе, Калараш, Чупиќ, Де Толедо, Дибиров, Горбок, Шишкарев, Горпишин.

Лига на шампиони, 12. коло

Кил-Веспрем 29:28

Денеска –
15.00 часот Келце-Порто
17.15 часот Монпеље-Мешков Брест
17.30 часот Вардар-Мотор Запорожје

Прочитајте и...  ХАОС ВО АТИНА: Кошаркарски судии нападнати во такси, Ламоника заврши во болница

Табела:

1.Кил 20 бодови
2.Веспрем 16
3.Монпеље 13
4.Келце 12
5.Порто 10
6.Вардар 9

7.Мешков Брест 6
8.Мотор Запорожје 4

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

пет × оне =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат