Чистејќи го службениот пиштол ненамерно ја ранил гостинката од Америка

Огнено оружје фото Архива

Американка со прострелни рани е пренесена во кумановската болница, откако несакајќи била ранета со службен пиштол од својот роднина.

– На 12.08.2021 година во 13.08 часот во СВР Куманово било пријавено дека во Општа болница Куманово била донесена Г.Т.(40) од САД со повреди од огнено оружје. По преземени мерки и извршени разговори дојдено е до сознание дека нејзин роднина Ш.М.(30) од с.Оризаре, општина Липково, додека го чистел службениот пиштол, ненамерно испукал куршум и ја повредил, соопшти МВР.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а увид извршила екипа на СВР Куманово.

Видео на денот