Македонија - Page 40 of 976 - Слободен печат

Category : Македонија

Вести Македонија

Земјоделец ќе бара правда во Стразбур ако не му се исплати оштетата од поплавите во 2016 година

Слободен печат
Земјоделецот Екрем Јаји од скопското село Арачиново денеска повторно побара институциите јавно да кажат зошто сé уште не му е исплатена отштетата вредна 10.000 евра...
Вести Македонија Слајдер

„Слободен печат“ во Вевчани: Привршуваат подгототвките за дефилето со маски (ФОТО)

Во центарот на Вевчани во моментов е мирно. Се вршат последните подготовки на маските кои се уште се чуваат во тајност. Екипата на Слободен печат...
Вести Македонија Слајдер

Повторно одложена расправата за Законот за поништување на лустрацијата

Слободен печат
Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување на...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски и Заев имаа средба со Вселенскиот Патријарх во Истанбул (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските...
Вести Македонија Слајдер

Самоил Малчески: Јакимовски, со сексистички изрази, подолго време ја малтретира мојата сопруга

Самоил Малчески од ВМРО-ДПМНЕ е уште еден во низата жртви на сега веќе поранешниот вработен во Централниот Регистар, Емил Јакимовски. Малчески вчера во полициската станица...
Вести Македонија Слајдер

Калеска-Ванчева: Ако ВМРО-ДПМНЕ го блокира поништувањето на лустрацијата, тоа ќе е доказ дека во партијата ништо не е променето

Слободен печат
Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира Предлог-законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето,...
Вести Македонија Слајдер

Кривичен суд: Излегоа на виделина нашите предупредувања за обиди за одолговлекување на постапката на „ТНТ“

Слободен печат
Предупредувањата на Кривичниот суд за евентуални притисоци и закани како и обиди за одолговлекување на постапката во предметот „ТНТ”, а за кои Судот побара да...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска побара ВМРО-ДПМНЕ да престане со дополнителните основи за опструкција

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за...
Вести Македонија Слајдер

НАЈМНОГУ СНЕГ ВО МАВРОВИ АНОВИ: Видете кои други места утринава се зафатени од снег

Слободен печат
Највисока снежна покривка од 24 сантиметри изутринава е измерена во Маврови Анови. Според соопштението на УХМР, следат Попова Шапка и Пожаране со девет сантиметри, осум...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бараат Дескоска да го образложи Законот за поништување на лустрацијата

Слободен печат
Претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски го одложи почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за поништување на лустрацијата...