Младите У21 надежи ремизираа против Саудиска Арабија

Денеска во вториот натпревар на силниот меѓународен турнир што се одржува во Свети Мартин Мура младата репрезентација на Македонија до 21 година ремизираше со Саудиска Арабија (1:1). Потсетување дека на првиот меч на турнирот во Хрватските надежите на Драги Канатларовски триумфираа над селекцијата на Албанија (3:1). На денешниот дуел Македонија има шанса прва да поведе, …

Младите У21 надежи ремизираа против Саудиска Арабија Read More »

Младите У21 надежи ремизираа против Саудиска Арабија

Денеска во вториот натпревар на силниот меѓународен турнир што се одржува во Свети Мартин Мура младата репрезентација на Македонија до 21 година ремизираше со Саудиска Арабија (1:1). Потсетување дека на првиот меч на турнирот во Хрватските надежите на Драги Канатларовски триумфираа над селекцијата на Албанија (3:1). На денешниот дуел Македонија има шанса прва да поведе, …

Младите У21 надежи ремизираа против Саудиска Арабија Read More »

„Бомба“ од Каталонија: Барса се договори со Марко Асенсио?!

Марко Асенсио е сè поблиску до Барселона! Веста ја пренесе вечерва каталонското радио „РАЦ1“, кое тврди дека Асенсио играчот се согласил со Барса за четиригодишен договор. Асенсио е во последната година од договорот и нема апсолутно никакви најави дека би можел да ја продолжи соработката со Реал Мадрид. Хорхе Мендеш го презеде Асенсио, а тоа …

„Бомба“ од Каталонија: Барса се договори со Марко Асенсио?! Read More »

Халанд има застрашувачка статистика на последните 10 мечеви за Норвешка и Сити

На одбраната на Србија нема да ѝ биде лесно да го спаси голот во вторник против Норвешка во решавачкиот меч за првото место во Лигата на нации. Пред селекторот Драган Стојковиќ Пикси е големо прашање – кој ќе го чува Ерлинг Халанд, моментално напаѓачот во најдобра форма на целата планета. Халанд е во серија од …

Халанд има застрашувачка статистика на последните 10 мечеви за Норвешка и Сити Read More »

ВИДЕО: Во Разград Бугарија водеше со голот на Десподов, Македонија израмни преку Ристовски

Денеска од 20.45 часот македонската А репрезентација ќе го игра последниот натпревар од групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации против Бугарија. Дуелот ќе се игра на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје и ќе го суди Јулијан Вајбергер од Австрија. На првиот меѓусебен меч во Разград годинава на 2 јуни на „Хуверфарма“ …

ВИДЕО: Во Разград Бугарија водеше со голот на Десподов, Македонија израмни преку Ристовски Read More »

Венгер: Арсенал би можел оваа сезона да ја освои титулата во Премиер лигата

Арсенал покажува одлични игри оваа сезона, по седум кола во Премиер лигата, составот на Микел Артета е на врвот на табелата со 18 бодови, еден повеќе од Манчестер сити и Тотенхем. Поранешниот менаџер на „топџиите“, Арсен Венгер се осврна на досегашните резултати. Во интервјуто за „Скај Спортс“ тој изјави дека неговиот поранешен клуб може да …

Венгер: Арсенал би можел оваа сезона да ја освои титулата во Премиер лигата Read More »

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање

По завршувањето на Европскиот шампионат кој од 1 до 18 септември се одржа во четири различни земји, Светската кошаркарска федерација го направи и најновото рангирање на сениорските национални тимови. Без особени промени изгледа листата во европската кошаркарска зона. Со вкупно 195.3 освоени поени, Македонија е поставена на 28. место во европската зона, односно едно место …

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање Read More »

Турскиот Тофаш во Скопје славеше влез во групите на Лигата на шампионите

На квалификацискиот турнир одржан во Скопје на последниот натпревар од квалификациите за место во групите на ФИБА Лигата на шампионите екипата на Тофаш во СЦ „Борис Трајковски“ со 82:78 славеше над Кемниц. За турскиот состав Греј реализираше 26 поени (седум скокови), а за Германците Муни постигна 21 кош. Редовната сезона на седмото издание на ФИБА …

Турскиот Тофаш во Скопје славеше влез во групите на Лигата на шампионите Read More »

ВИДЕО: Одлична партија на Ненад Димитријевиќ од 30 поени против Партизан!

Денеска во натпреварот за третото место на ВТБ Суперкупот екипата на Уникс Казан триумфираше со 83:77 против белградски Партизан. За руската екипа доминираше македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ кој постигна неверојатни 30 поени (8/9 од поле, 3/5 за три). Кај неговите тимски колеги блескаше и Џејлен Рејнолдс со 19 поени, шест асистенции, пет скокови и четири …

ВИДЕО: Одлична партија на Ненад Димитријевиќ од 30 поени против Партизан! Read More »

Рајковиќ со ЦСКА Москва во финалето на ВТБ Суперкупот

Денеска во полуфиналето од ВТБ Суперкупот екипата на ЦСКА Москва од Русија славеше убедливо против Мега Баскет од Србија со 101:76. Прв стрелец во екипата предводена од македонскиот тренер Емил Рајковиќ беше Жан-Шарл Ливио со 18 поени, а 14 коша беа дело на Далас Мур. На спротивната страна Малколм Казалон имаше 16 поени, еден повеќе …

Рајковиќ со ЦСКА Москва во финалето на ВТБ Суперкупот Read More »

Во Скопје продолжуваат полуфиналните борби за пласман во ФИБА Лигата на шампионите

Скопје го живее духот на кошаркарска Европа, по успешниот старт на турнирот, следуваат полуфиналните борби за пласман во кошаркарската Лига на шампионите. Првиот натпревар на денешната програма е закажан за 18.00 часот, во него се соочуваат фаворизираниот Тофаш од Бурса, Турција и квалификантот од првиот натпреварувачки ден, романскиот Волунтари. Волунтари одигра солиден натпревар во средата …

Во Скопје продолжуваат полуфиналните борби за пласман во ФИБА Лигата на шампионите Read More »

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа

Македонскиот ракометен клуб Бутел Скопје во вторник (27 септември) со почеток од 18.45 часот во Австрија ќе го игра првиот натпревар од второто квалификациско коло на Лига Европа против екипата на Алпла Хард. Нашиот претставник пристигна во австрискиот град Хард, а тренерот Кристијан Грчевски на располагање има вкупно 18 ракометари. По вечерашниот тренинг ќе се …

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа Read More »

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата

Денеска нови бодови во македонскиот шампионат запиша екипата на Еурофарм Пелистер кој како гостин со 21:37 триумфираше над Радовиш. Така, со победа играчите на тренерот Ларс Валтер им го честитаа новиот роденден на верните „Чкембари“. Најефикасен кај битолчани беше Ненад Костески со осум погодоци, додека Павле Атанасијевиќ, Мирко Радовиќ и Усама Хосни постигнаа по шест. …

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата Read More »

Вардар 1961 без Дарко Ѓукиќ до крајот на сезоната

РК Вардар 1961 настапи во победата над РК Алкалоид во македонскиот шампионат без српското десно крило Дарко Ѓукиќ, како и без пивотменот Стефан Атанасовски. Од клубот нема официјална информација колку е сериозна повредата на Ѓукиќ и колку тој би паузирал. Според „Планет Хандбал“, за 27-годишниот Србин веќе е завршена натпреварувачката сезона 2022/2023. Играчот има скршени …

Вардар 1961 без Дарко Ѓукиќ до крајот на сезоната Read More »

ЕХФ ја проширува ракометната Лига Европа на 32 клубови

Добри вести за Балканот доаѓаат од состанокот на Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) во Луксембург. Од следната сезона, земајќи ги потребите на клубовите од средно развиените ракометни земји, Лигата на Европа ќе брои 32 наместо 24 екипи во групната фаза. Наместо две кола во квалификациите, за пласман во најквалитетното натпреварување после Лигата на …

ЕХФ ја проширува ракометната Лига Европа на 32 клубови Read More »

Алкалоид скапо ја продаде кожата, Вардар во финишот дојде до победата

Актуелниот шампион Вардар во дербито на 4 коло во ракометната Суперлига со 28:25 го совлада Алкалоид кој иако е дебитант во најсилната македонска лига, со Кирил Лазаров на клупата уште еднаш покажа дека ќе биде тврд орев за големите фаворити. Вардарци кои одиграа натпревар со доста осцилации во играта, до победата дојдоа благодарение на серијата …

Алкалоид скапо ја продаде кожата, Вардар во финишот дојде до победата Read More »

Почина претседателот на Сојузот на спортови на Скопје Ѓорѓи Кузмановски

Трагична вест утрово ја потресе македонската атлетика. Претседателот на Сојузот на спортови на Скопје и основачот на триатлонот во Македонија, Ѓорѓи Кузмановски почина на 80 годишна возраст. Кузмановски беше роден на 15 јануари 1942 година. Уште од најмала возраст тој се вљубува во спортот, прво започнал со тренирање на ракомет во Пелистер Битола, паралелно тренира …

Почина претседателот на Сојузот на спортови на Скопје Ѓорѓи Кузмановски Read More »

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија

Шест златни и еден сребрен медал освоија членовите на скопски „Макпетрол“ на младинскиот карате турнир „Куп на Македонија“. Преку ова изборно натпреварување ќе се селектира репрезентацијата што ќе учествува на претстојното светско првенство во Коња, Турција од 26 до 30 октомври. На турнирот учествуваа 220 каратисти од 49 клубови. Седум члена на „Макпетрол“ се натпреваруваа …

„Макпетрол“ најуспешен на младинскиот карате куп на Македонија Read More »

ВИДЕО: Циципас пропушти четири меч топки, историска победа за „Тимот на светот“

„Тимот на светот“ ја оствари првата, историска победа над „Тимот на Европа“ на „Лејвер купот“ кој се одржа во Лондон. Триумфот го донесе Американецот Френсис Тиафо, кој го совлада Гркот Стефанос Циципас со 2:1 во сетови 1:6, 7:6 (11) и 10:7. Така, „Тимот на светот“ триумфираше за првпат од основањето на натпреварувањето во 2017 година, …

ВИДЕО: Циципас пропушти четири меч топки, историска победа за „Тимот на светот“ Read More »

ВИДЕО: Не сакаше да се поздрави со Ѓоковиќ, неспортски потег на Американецот Томи Пол

Непрофесионалниот и неспортски потег на 25-годишниот Американец Томи Пол ги запрепасти љубителите на тенисот ширум светот. Срамна сцена е видена по мечот од „Лејвер купот“ во Лондон помеѓу Новак Ѓоковиќ (Србија) од „Тимот на Европа“ и Френсис Тиафо (САД) од „Тимот на Светот“. Американскиот тенисер Томи Пол по убедливата победа од 2:0 на Ѓоковиќ одби …

ВИДЕО: Не сакаше да се поздрави со Ѓоковиќ, неспортски потег на Американецот Томи Пол Read More »

Кениецот Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд во маратон

Елиуд Кипчоге од Кенија го собори сопствениот светски рекорд на Берлинскиот маратон, на кој учествуваа 45.000 натпреварувачи. Неверојатниот 37-годишен Кениец ја истрча трката долга 42.195 метри за два часа, една минута и девет секунди, соборувајќи го рекордот за точно 30 секунди. Уште од самиот старт на трката беше јасно дека најдобриот светски маратонец ќе има …

Кениецот Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд во маратон Read More »