Богатството на милијардерите Безос и Маск расте за време на пандемијата

epa08305406 Tesla, Inc., main factory in Fremont, California, USA, 18 March 2020. Tesla will remain open despite an Alameda Country shelter-in-place order. Tesla informed Alameda County officials that it will reduce its factory workforce from 10,000 to 2,500 workers. Alameda, Contra Costa, Marin, San Francisco, San Mateo, Santa Clara, and Santa Cruz counties issued a shelter-in-place legal order, directing their residents to stay at home, except for essential work, essential needs, such as grocery shopping, food or food services, for three weeks. Grocery stores, banks, laundry, and other essential business will remain open. The World Health Organization (WHO) declared the spread of the most recently discovered coronavirus and the disease COVID-19 a pandemic. EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Во периодот од 1 јануари до 10 април годинава, 34 од најбогатите американски милијардери регистрираат зголемување на богатството за милиони долари , стои во извештајот.

Вкупното богатство на американските милијардери, меѓу кои и на основачот на Амазон (Amazon) Џеф Безос и на Тесла (Tesla) Илон Маск, се зголемило за околу 10 проценти за време на пандемијата на Ковид-19, се вели во извештај на Институтот за политички истражувања на САД, објавен денеска.

Зголемувањето на приходите на најбогатите луѓе во Америка се случува во период кога рекорден број Американци останаа без работа.

И покрај тоа што економијата во целост се соочува со рецесија, акциите на технолошките компании како Зум (Zoom) во последните недели поскапуваат поради зголемената употреба на технологии за видеоконференции и за работа од дома, а со тоа се зголемува и богатството на милијардерите кои имаат удел во таквите компании.

Во периодот од 1 јануари до 10 април годинава, 34 од најбогатите американски милијардери регистрираат зголемување на богатството за милиони долари , стои во извештајот.

Осуммина од нив, меѓу кои и Безос и Маск, го зголемиле своето богатство за една милијарда долари.

Видео на денот