17.8 C
Скопје

Tag : Безос

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | Безос: Следниот месец ќе патувам во вселената

Слободен печат
Џеф Безос најави дека тој и неговиот брат Марк Безос ќе летаат во вслената следниот месец. „Од својата петта година сонував да патувам во вселената....
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Американските милионери бараат поголеми даноци за супербогатите

Слободен печат
Во Њујорк и во Вашингтон се оддржа необична протестна акција во која учествуваа луѓе кои заработуваат повеќе од еден милион долари годишно и имаат сопственост...
Вести Економија Слајдер

Безос купува „суперјахта“ од 500 милиони долари: Толку е голема што има сопствена јахта

Слободен печат
Сопственикот на Амазон Џеф Безос наводно купува „суперјахта“ долга 127 метри, а толку е голема што има сопствена помошна јахта со хелидром. Проценетата цена на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Милијардерите повторно во клинч: Маск доби договор од НАСА и жестоко го испровоцира Безос

Слободен печат
Минатата недела американската вселенска агенција НАСА ја избра компанијата на Илон Маск „Спејс икс“ во конкуренција со три понуди, да го изработи идниот лендер на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Aндоновиќ: Бесмисленоста на светската економија – половина од светското богатство во рацете на 20 луѓе

Слободен печат
„Во Пекинг живеат најмногу милијардери. Половина од светското богатсво се наоѓа во рацете на 20 луѓе“. Вака гласи најновата годишна листа објавена од американскиот магазин...
Вести Свет Слајдер

Компанијата на Безос ја носи првата жена на Месечината

МИА Агенција
Милијардерот Џеф Безос најави дека неговата компанија Блу Ориџин (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. – Ова е моторот (BE-7) што ќе...
Вести Свет Слајдер

Берни Сандерс предлага данок со кој Безос, Закерберг и Маск би требале да платат милијарди долари

Слободен печат
Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори Ед Марли и Кирстен Гиллибранд предлага Закон за оданочување на милијардерите. Според законот милијардерите ќе мораат да ги...
Вести Економија

Безос во првите денови од август продаде милион акции на „Амазон“ за 3,1 милијарди долари

Слободен печат
Основачот и директор на „Амазон”, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс”, повикувајќи се...
Вести Економија

Безос го шири бизнисот – во Ирска отвора нови 1.000 работни позиции

Слободен печат
Компанијата „Амазон” најави дека во Ирска, во следните две години ќе отвори компјутерски центар, во кој ќе се вработат илајда луѓе, со што бројот на...
Вести Економија

Најбогатиот човек во светот повторно со рекордна заработка за еден ден

Слободен печат
Основачот на Амазон, Џеф Безос, постави нов рекорд во дневна заработка зголемувајќи го своето богатство за 13 милијарди долари во еден ден. Сега тој на...