Битиќи: Косовските фирми плаќаат поевтино, ама таму по седум часа дневно нема струја

Фатмир Битиќи
Фатмир Битиќи/ Фото: Facebook

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во вечерашното гостување на „Телевизија 24“ рече дека во Косово цената на електрична енергија за фирмите кои се на регулиран пазар е пониска од онаа во Македонија, но и дека таму и по седум часа на ден нема струја.

„Цената е пониска, но прашајте ги фирмите како им е кога седум часа во денот немаат струја и треба да надополнуваат со агрегати“, рече Битиќи.

Тој ова го изјави во одговор на констатацијата на Маја Кадиевска од ВМРО-ДПМНЕ, која направи споредба на цената на електрична енергија за фирмите кои се на регулиран пазар во Македонија, која изнесува 230 евра за мегават-час.

Во Косово таа цена е 70 евра, во Србија 100, а во Бугарија 130.

Видео на денот