Банките ќе ги известат корисниците какви поповолни услови нудат

Банките и штедилниците можат да понудат поповолни услови преку веб-страници или преку индивидуално известување. Ако корисниците на кредити не одговорат негативно во рок од 10 дена, се смета дека се прифатени новите услови и не треба да се оди во банка.

Граѓните и компаниите може да очекуваат одложување на исплатата на ратите на креди, пролонгирање на исплатата на кредитот на подолг период, пониска каматна стапка и други поволности со кои ќе им се олесни отплатата на кредитите за време на корона-кризата. Ова важи за сите кредитни производи:  потрошувачки, станбени, хипотекарни, автомобилски кредити, кредитни картички, одобрен минус, кредити на фирмите, пишува во заедничко соопштение на Народната банка и Министерството за финасии, откако претходниот ден Владата извести дека  донела „уредба со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците“.

Во соопштението пишува дека со Уредбата се овозможува промената на договорните услови за кредитите да се изврши побрзо и поедноставно, без да се загрози јавното здравје – без да се посетуваат експозитурите и филијалите и без да се чека во ред на шалтерите заради потпишување на анексите на договорите.

Прочитајте и...  Во Словенија расте бројот на новозаразени со коронавирусот

„Банките и штедилниците можат да понудат поповолни договорни услови и без претходно да имаат добиено барање од засегнатите клиенти, и тоа преку: објава на своите веб-страници со понуда за промена на условите за плаќање на кредитите и/или со  одделно известување на клиентите, преку електронска и/или писмена комуникација“, соопштија од Народната банка и Министерството за финансии.

Оттаму велат дека со Уредбата е утврдено дека ако фирмите и граѓаните, во рок од 10 дена од објавувањето на новите услови не ја известат банката, односно штедилницата дека го одбиваат понуденото олеснување на финансискиот товар, ќе се смета дека понудата за промена на договорните услови е прифатена.

„Секако останува и правото на кредитокорисниците да се обратат до банките и штедилниците, доколку оценат дека има потреба од тоа. Притоа, предвидено е тие да можат се обратат електронски или писмено, а одговорот ќе го добиваат преку електронска комуникација“, пишува во соопштението.

Прочитајте и...  Црквите во Грција пред Велигден ќе бидат затворени за верниците

Иако прашањето за отплатата на кредитите стана едно од најважните економски прашања, и покрај инсистирањето на медиумите, немаше прес конференција за да се објаснат деталите.

Според соопштението: „И во текот на изготвувањето на Уредбата, банките и штедилниците истакнаа дека се подготвени да одговорат на потребите и барањата на кредитокорисниците погодени од корона-кризата. (…) И во нивен интерес е да помогнат граѓаните и фирмите да го пребродат актуелниот шок и да имаат капацитет за и понатаму да ги плаќаат обврските“.

Она што не е јасно од соопштението, е дали поповолните услови ќе важат „за кредитокорисниците погодени од корона-кризата“, како што пишува, потоа кои ќе бидат критерумите за оценка кој е погоден, а кој не од кризтата, или пак поповолните улови ќе важат за сите.

Прочитајте и...  Животот во државата постепено ќе се враќа во нормала, кога за тоа ќе се создадат услови

Ова прашање го поставивме и во Министерството за финансии, но одговор засега не добвиме.

Прочитај повеќе

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција

Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Слободен печат

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија продолжува да го зголемува извозот на оружје

МИА Агенција

АХВ потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирусот

Слободен печат

Американските федерални резерви воведоа нови мерки за американските компании

Дејан Андоновиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова жртва на коронавирусот во Косово, досега седуммина починати

МИА Агенција

Жителите на Москва бегаат на село, а локалното население се жали дека со себе го носат коронавирусот

Слободен печат

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Слободен печат

Бебето со Ковид 19 било во болница во Кочани, се чекаат 16 брисеви од вработените

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

МИА Агенција

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

МИА Агенција