Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Поранешниот потпретседател на САД,  Џо Бајден нема да отпатува во Висконсин поради коронавирусот, каде ќе се одржи партиска конвенција за прифаќање на претседателската номинација на демократите, изјавија партиски функционери, а конвенцијата најверојатно ќе се одржи виртуелно.

Одлуката Бајден да не дојде во Милвоки, каде демократите планираа да одржат повеќедневна конвенција на која тој би ја прифатил претседателската номинација, веројатно значи дека настаните од 17-20 август ќе се одржат речиси целосно виртуелно.

Бајден ќе ја прифати номинацијата и ќе одржи говор од својот дом во државата Делавер, објави Демократската партија.

Републиканскиот претседател Доналд Трамп, од друга страна, вчера изјави дека „веројатно” ќе одржи говор, по повод прифаќањето на претседателската номинација на републиканците, подоцна овој месец од Белата куќа.

Прочитајте и...  Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Прочитај повеќе

Бугарија очекува зголемување на бројот на заразени во зимскиот период

Слободен печат

Хрватска: Помалку бучава во кафулињата за луѓето да разговараат безбедно на дистанца

Слободен печат

Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Слободен печат

Министрите денеска ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Слободен печат

САД и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Слободен печат

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен печат

Висат одлуките на претседателот на државата!

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат