19 C
Скопје

Бајден ќе ги повлекува трупите од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден одлучил да ги повлече американските трупи од Авганистан до 11 септември 2021 година, 20 години откако нападите на Ал Каеда ја предизвикаа најдолгата американска војна, изјавиле извори запознати со ова прашање.

Според некои американски медиуми, меѓу кои и „Вашингтон пост”, повлекувањето, сепак, ќе се заснова на одредени гаранции за безбедност и почитување на човековите права, рекле изворите кои побарале да останат анонимни до официјализирањето на одлуката.

Се очекува американскиот државен секретар Ентони Блинкен и американскиот министер за одбрана Лојд Остин утре во Брисел да ги известат сојузниците во НАТО.

Бајден можеби утре јавно ќе ја соопшти одлуката.

Поврзани вести

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Остави Коментар