11 C
Скопје

Бајден им оддава почит на жртвите од коронавирусот со петминутен молк и палење свеќи

САД се очекува да ја надминат бројката од 500.000 смртни случаи како последица на ковид-19, повеќе од каде и да било во светот, објави денеска универзитет Џонс Хопкинс.

Претседателот Џо Бајден, вечерва, од Белата куќа ќе зборува за изгубените животи во пандемијата, проследено со пет минути молк и церемонија на палење свеќи.

-Луѓето ќе зборуваат со децении за ова како ужасен момент во историјата на државата, да имате толку многу луѓе да починат од респираторна инфекција, изјави доктор Ентони Фаучи во интервју за Си-Ен-Ен.

Покрај половината милион жртви, САД исто така, се први во светот според бројот на заразени со коронавирус, односно над 28 милиони лица.

Според податоците на Џонс Хопкинс, досега има над 111 милиони заразени на глобално ниво, и речиси 2,5 милиони смртни случаи како последица на вирусот.

Прочитајте и...  Социјалдемократите се преброија - 80.000 членови

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Уапсени 2 лица од Швајцарија поврзани со терористот Кујтим Фејзулаи

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

Остави Коментар