Баерн ги растури „милионерите“ (ВИДЕО)

EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS

Баерн Минхен ја декласира Борусија Дортмунд во дебито на германската Бундес Лига победувајќи со 5:0 во 28. коло и го прескокна ривалот на првото место на табелата. Со победата Баерн, на шест кола до крајот има 64 бодови, само еден повеќе од Борусија Дортмунд.

Резултатот го отвори Матс Хумелс во 10. Минута, а Левандовски зголеми на 2:0. До крајот на полувремето погодија и Хави Мартинез и Серж Гнабри за убедливи 4:0 со што беа решени сите дилеми околу победникот. Конечниот резултат го постави Левандовски кој својот втор гол го постигна во 89. минута.