14 C
Скопје

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ е задоволен од сработеното на подготовките во Хрватска каде се одиграат и три контролни натпревари. Пелистерци остварија по една победа (Горица 27:24), реми (Целје 26:26) и пораз (ППД Загреб 26:23).

– Ракометарите одлично се ангажираа деновиве. Во текот на сите натпревари покажавме задоволителен интензитет. Задоволен сум, иако ни недостасуваше реализација. Очекувам во наредните 10-15 дена да играме во подобра форма. Тоа е очекувано, со оглед на големата пауза. Исто така ни фалат неколку играчи, кои беа дел од репрезентацијата. Верувам дека за првиот дуел во пролетната полусезона во СЕХА лигата ќе бидеме комплетни. Се надевам дека ќе започнеме успешно. Добро се презентиравме на овие натпревари против силни противници. Одличен потег беше да се дојде тука во Хрватска. Им дадовме шанса на ракометарите кои играа помалку и тие добро се претставија. Посебно, сакам да го потенцирам настапот на Кукуловски. Покажа дека е голем потенцијал и Еурофарм Пелистер заврши голема работа што го доведе во клубот. Очекувам во текот на сезоната да го развие својот потенцијал и еден ден да дојде во македонската репрезентација – изјави Бабиќ.

Прочитајте и...  УЕФА не ја менува одлуката, ЕП ќе се игра во 12 градови низ Европа

Поврзани вести

ВИДЕО: Избегната трагедија на тениски меч во Гран Канарија!

Слободен печат

Стојоски шестопласиран на Европското првенство во сала

Слободен печат

Чудна беше одлуката на Клоп, агентот на Салах со мистериозна порака!

Слободен печат

ВИДЕО: Леброн со Јокиќ и Дончиќ во својата екипа за „Ол-стар“ мечот

Слободен печат

Атлетик Билбао за 14 дена може двапати да го освои Кралскиот куп

Слободен печат

ВИДЕО: Челси го освои „Енфилд“, сите мечеви во Премиер лигата со ист резултат!

Слободен печат

Остави Коментар