Автопатот Миладиновци-Штип конечно ќе биде пуштен во употреба - Слободен печат
ВестиЕкономија

Автопатот Миладиновци-Штип конечно ќе биде пуштен во употреба

Тој најавува дека автопатот ќе биде пуштен во промет,откако ќе бидат поставени последните парчиња од заштитната мрежа.

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов во интервју изјави дека следната недела ќе биде пуштен во употреба автопатот Миладиновци-Штип.

Тој најавува дека автопатот ќе биде пуштен во промет кон средината на следната недела, откако ќе бидат поставени последните парчиња од заштитната мрежа.

-Во декември добиваме писмо од изведувачот Синохидро дека патот е готов и може да се пушти во употреба, но гледаме дека најмалку 25 отсто од безбедноста мрежа фали. Во проектот ја има, во предмет-пресметките ја има, но во договорот со Синохидро ја нема мрежата. Тука е проблемот и доаѓаат со ситуација како да ја изградите. Влеговте во преговори, земавме цена која најниска на друг пат, по што надзорот даде налог и изведувачот почна да ја изведува – истакна Китанов.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close