9 C
Скопје

Австрија времено го намалува ДДВ – то за рестораните и културата

За донесување на ваквата мерка на Австрија потребно и е одобрување и од Европската комисија.

Aвстрија планира да го намали данокот на додадена вредност за рестораните и културата на пет проценти, со што би им се помогнало на овие сектори да се изборат со последиците кои ги трпат поради пандемијата од корона вирусот, а пониската стапка ќе важи до крајот на годината, соопштија властите во Австрија.

Планот ќе биде готов по дводневната седница на владата која треба да се одржи во понеделник и вторник и на која ќе бидат претставеи и други стимулативни мерки.

За донесување на ваквата мерка на Австрија потребно и е одобрување и од Европската комисија.

Мерката меѓу другото ќе се однесува на влезниците за кино и музеј, за книги и списанија изјави заменик министерот за култура, Андреа Мајер.

Прочитајте и...  Царинската управа одбележува 29 години од постоењето

Според нејзините зборови, компаниите кои работат во овие сектори имаат различнистапки на ДДВ, главно од 10 – 13 проценти.

Помалата стапка на ДДВ ќе важи и за продажбата на храна и пијалоци во хотелите, соопшти министерката за туризам Елизабет Кестингер.

 

Поврзани вести

Министерство за економија ќе побара Владата да ја раскине концесијата за песок во Долно Коњари

Скопје за првпат добива вистински вертикални градини

СП.

Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Слободен печат

Бектеши: Владата историски ја зголеми минималната плата

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден: Го испративме Бин Ладен до вратите на пеколот, време е нашите трупи да се вратат дома

Слободен печат

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

Остави Коментар