Арсенал му се одмазди на Ливерпул, преку пеналите го елиминира од Лига Купот

Фудбалерите на Арсенал го победија Ливерпул по подобро изведување на пенали и се пласираа во четвртфиналето на Лига Купот.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без голови, по што веднаш се премина на изведување на пеналите.

Во нив, посконцентрирани се покажаа играчите на Арсенал кои погодија пет од шест удари, промаши само Мохамед Елнени, додека „црвените“ не реализираа два пати и тоа Дивок Ориги во четвртата серија и Хари Вилсон во шестата серија. Одлучувачкиот пенал за Арсенал го реализира Џозеф Вилок.

Лига куп, резултати:
Брентфорд – Фулам 3:0
Астон Вила – Стоук 0:1
Ливепрул – Арсенал 0:0 (4:5) пен.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кога мислите дека „бродот тоне“, мотивацискиот говор на Ѓоковиќ!

Поврзани вести

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Слободен печат

Нови случаи на коронавирус во ракометниот клуб Пролет

Слободен печат

Остави Коментар