Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Аргентинецот Пабло Богдан измисли транспарентен штит „Breathe Well Tube“ кој штити од ковид-19, а истовремено го подобрува секојдневното социјално искуство со враќање на видливоста на лицето. Пабло и неговата сопруга во вторникот ја демонстрираа цевката низ улиците на Буенос Аирес.

Оваа транспарентна цевка е изработена од ПЕТ- пластика и го покрива горниот дел од телото од под рамената до над главата, заштитувајќи ги очите, устата и носот од ковид-19, што е во спротивност со познатата маска за уста, што овозможува само заштита на носот и устата.

Пабло инспирација за дизајнот на цевката добил од неговото лично искуство од болеста во детството поради која влегувал во ранливата категорија на лица.

Прочитајте и...  Во Парагвај пронајдени тела во фаза на распаѓање кои пристигнале во контејнер од Србија (ВИДЕО)

На тригодишна возраст во 1983 година ми дијагностицираа леукемија. Во оваа ера сè уште немаше лек и сето тоа беше обид и грешка. Благодарение на Бога, сè уште сум овде, по пет години имуносупресија. Така што добро ми е познато што значи да се нема соодветна одбрана за заштита од некоја болест“, објасни Пабло.

Според Пабло, цевката заштитува подобро од вообичаените маски за лице што се користат ширум светот.

„Цевката има добра вентилација, ги штити твоите очи, уста и нос за разлика од маската што ги штити само носот и устата“, изјави Пабло.

Поврзани вести

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

Слободен печат

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

Слободен печат

Завршува јавниот повик за субвенции за инвертери, досега поднесени 5000 барања

Слободен печат

Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии” за брз проток на работници

Слободен печат

Филипче: Амди Бајрам имаше комплексна здравствена состојба

Слободен печат

Филипче и одговори на опозицијата: Нема да поднесам оставка

Слободен печат

Остави Коментар