Ангеловски: Двата меча ќе бидат подготовка за плејофот против Косово

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски го објави списокот од 23 фудбалери на кои ќе смета за последните два натпревари од квалификациите за ЕП 2020 година против Австрија (16. ноември) и против Израел (19. ноември).

Висар Муслиу, Бобан Николов и Илија Несторовски поради жолти картони нема да бидат во комбинација за настап за натпреварот против Австрија, додека поради повреда Аријан Адеми ќе ги пропушти последните два квалификациски натпревари од циклусот за Европското првенство 2020. Дебитант во најдобрата македонска репрезентација е фудбалерот на Вардар, Даниел Аврамовски, а повратник во тимот е Никола Ѓорѓев од швајцарски Грасхоперс.

Иако Македонија ги загуби шансите за пласман на ЕП 2020 преку квалификациите иако теоријата вели дека сè уште постојат шанси за освојување на второто место во групата, но за да се случи тоа потребно е Австрија на последните два дуели со Македонија и со Летонија да не освои ниту еден бод.

Прочитајте и...  Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

– Посакував до крај да бидеме во игра за ЕП, а до пред еден меч бевме во таква игра. Не е сеедно како ќе заврши за нас секој меч, а не пак цели квалификации. И сега теоретски имаме шанси, ама треба да бидеме реални. Ќе бидеме максимално фокусирани и сакаме да го извлечеме максимумот на секој меч. Австријците не надиграа во Скопје, ќе се обидеме да докажеме дека тоа беше лош ден за нас. Ќе одиме да се надигруваме, ги браниме боите на државата и веруваме во позитивни резултати. На овие два меча ќе треба да се подготвиме и за плејофот против Косово во Лигата на нации со оглед дека нема да имаме можност за пријателски натпревари. Овие мечеви треба да пробаме тактички да се довоиграме, иако мислам дека сме доволно воиграни. Јас во глобала сум задоволен од досегашните настапи во квалификации, имаме 11 бода, плус имаме две победи со Летонија, позитивен скор со Словенија, реми од Израел… – вели Ангеловски.

Прочитајте и...  У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Селекторот посакува на натреварот во Виена неговите избраници да покажат дека убедливиот пораз во Скопје беше само лош ден.
– Австрија заслужено нè надигра на тој меч, беа доминантни и заслужено нè победија. Дали бевме истрошени од првиот меч со Полска и заокружено со лошото издание, одигравме под ниво. Сега имаме шанса да го докажеме спротивното и да одиграме најдобро што можеме, за да покажеме дека во Скопје имавме лош ден – додава селекторот.

Собирот на репрезентативците е закажан за в понеделник (11. ноември) а во Австрија за патува во петок (15. ноември). Натпреварот со Австријците се игра на 16. ноември, а пресметката со Израел во Скопје е на 19. ноември.

Прочитајте и...  Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат