Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Деветнаесет повредени полицајци и 17 повредени демонстранти е билансот од синоќешниот втор ден на насилни протести и судири на полицијата и демонстрантите на улиците во Белград.

Насилните протести кои беа предизвикани од одлуката на преседателот на Србија Александар Вучиќ за враќање на полицискиот час и забрана за движење поради растечкиот број на заразени од коронавирусот, преминаа во целосен хаос и анархија во Белград, Нови Сад и Ниш. Вчера беа регистрирани и напади врз лидерот на Движењето за Србија, актерот Сергеј Трифуновиќ кој бил нападнат од дел од демонстрантите. Пријава за напад имаше и лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ кој првиот ден од протестите беше обвинет дека ги раководи агресивните хулигани во нападите врз полицијата.

Прочитајте и...  Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Почнаа и меѓусебните обвинувања за тоа кој стои зад насилствата на улиците на Белград. Власта ги обвини опозиционите лидери кои ги бојкотираа изборите дека сакаат наместо демократски, по насилен пат да ја урнат легитимно избраната власт. Вучиќ и српската влада го обвинија и Сорос дека ги финансира демонстрантите преку таканаречена ,,Обоена револуција“ да го урнат Вучиќ од власт. Српската влада пак посочи дека за овие нереди стои и една странска разузнавачка служба, но одби да ја именува.

Од друга страна дел од опозицијата која ги бојкотираше изборите и кои дадоа подршка на протестите, го обвинуваат Вучиќ дека меќу демонстрантите инфилтрирал полициски и криминални структури за да прават хаос и да прикажат дека демонстрантите се насилни. Исто така се обвинува дека хаосот има за цел да се оттргне вниманието од лошата состојба во државата, но и како што изјавуваат, дефокусот од како што велат предавството и продажбата на Косово. Едниот од лидерите на опозицијата Драган Ѓилас смета дека Вучиќ преку овие протести сака да ја одбегне најавената посета на Париз и средбата со Емануел Макрон, бидејки американскиот предлог кој го прифатил за размена на територии со Приштина, нема подршка од европските држави и ЕУ.

Прочитајте и...  Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Нови протести против политиката на Вучиќ се закажани и за денеска попладне, а според најавите, тие ќе траат и наредните денови.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат