Алек Болдвин негира дека побарал поголем пиштол за снимањето на „Rust“

алек болдвин
Фото: Принтскрин / Instagram

Алек Болдвин вели дека е „лага“ дека побарал поголем пиштол непосредно пред фаталното пукање во „ Rust“.

Никако не стивнува прашината околу несаканата случка на снимањето на филмот „Rust“, кога актерот Алек Болдвин смртно ја застрела продуцентката Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза. Па откако му беше побарано со налог да го предаде својот телефон на преглед, Болдвин имаше и свој коментар на шпекулацијата дека тој побарал поголем пиштол за снимањето на филмот.

„Ова, всушност, е лага. Изборот за какви било реквизити од мене за филмот „Rust“ беа направени неколку недели пред да започне продукцијата. Да се ​​сугерира дека било какви промени биле направени „пред фаталното снимање“ е лажно“, напиша актерот на Твитер со линк до приказната на Њусвик, кој го држеше пиштолот со кој со случаен истрел ја уби Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза.

алек болдвин
Фото: Принтскрин / Twitter

Неговите коментари дојдоа откако Одделот на шерифот на округот Санта Фе поднесе налог за пребарување за да го добие мобилниот телефон на Болдвин – и беше одобрено. Поднесокот вклучуваше изјава од детективката Александра Хенкок во која се детализирани наодите од истрагата.

алек болдвин
Фото: Profimedia

Се вели дека кога бил интервјуиран веднаш по пукањето на ранчот Бонанца Крик.

„Алек го опиша пиштолот како „период“ Колт. Тој рече дека имало размена на мејлови помеѓу Хана Гутјерез Рид и него каде таа му претставила повеќе стилови на пиштоли. Тој рече дека побарал поголем пиштол, а таа му покажала и различни стилови на ножеви за продукција. На Алек му беше покажан Колт со кафеава рачка, и со шери рачка, и на крајот тој го избра оној со кафеава рачка“

бонанца
Фото: Profimedia

Документацијата сугерира дека тоа бил разговор за време на претпродукцијата – не на денот на снимањето. Документите наведуваат дека при пребарувањето на телефонот на Хачинс имало разговори за производството на Руст кои датираат од јули – три месеци пред Хачинс да биде убиена на 21 октомври. Продукцијата официјално започнала на 6 октомври.

алек болдвин халина хачинс
Фото: Profimedia

Исказот, исто така, детализира како Болдвин бил донесен во просторијата за интервју во 17:12 часот, бил советуван за неговите права и се согласил да разговара со детективите. Тој раскажал како во сцената што ја снимил тој ден, „полека го вади пиштолот од футролата, а потоа многу драматично го врти и го удира чеканот, што е кога пиштолот испукал. Тој рече дека требало да биде „ладен пиштол“ и сите куршуми во пиштолот требало да бидат „ќорци“ или „лажни“ куршуми“. Како и да е, како што сега знаеме, имало жив круг во пиштолот – и друга жива муниција пронајдена на сетот.

„Алек се присети дека кога пукна пиштолот, можеше да се сети на Халина, која беше веднаш пред него, спуштајќи се на земја, и на Џоел кој почна да вреска“, се вели во извештајот.

 

Видео на денот