Албанската опозиција предупреди дека доколку има избори на 30 јуни, ќе има граѓанска војна

Обединетата опозиција во Албанија бара заминување на премиерот Еди Рама и формирање на преодна влада, тоа се два услови за кои нема преговори. Избори на 30 јуни нема да има, порача лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша на вечерашниот голем протест на обединетата опозиција пред Владата во Тирана.

Баша го обвини премиерот Рама дека намерата да оди на избори без опозиција ќе ја внесе земјата во цивилен конфликт.

– Рама жртвува се за една единствена цел, неговата власт. Поради оваа причина сака да ја однесе земјата кон неизбежен граѓански конфликт. Но нека знае дека никогаш нема да ги скара ниту опозицијата а ниту Албанците – му порача опозиционерот Баша на премиерот Рама.

Прочитајте и...  Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Тој го развеа германското знаме, што аналитичарите го толкуваат како верување на Баша дека само Германија, може да ја реши политичката криза во Албанија.

За разлика од минатите протести на опозицијата, овој шестиот кој го нарекуваат „национален протест“, помина мирно.

Протестантите пуштија околу 500 балони на кои беше напишано „Рама оди си“.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат