Tag : граѓанска војна

Вести Свет

Од почетокот на војната во Сирија се родени речиси пет милиони деца

Слободен печат
Од почетокот на војната во Сирија родени се повеќе од 4,8 милиони деца, а илјадници загинаа или се повредени, објави Агенцијата на Обединети нации за...
Вести Свет

Лидерите во Јужен Судан направија клучни чекори за прекинување на петгодишната граѓанска војна

МИА Агенција
Ривалските лидери на Јужен Судан објавија денеска дека се согласиле да формираат коалициска влада само два дена пред последниот рок, што е голем чекор кон...
Вести Свет

Нови судири во Либија: Хафтар напредува кон Мисрата

Слободен печат
Претставници на двете ривалски влади во Либија соопштија дека вчера избија нови судири и оти силите на генерал Халиф Хафтар напредуваат кон Мисрата. Со тоа...
Вести Свет

Граѓанската војна во Либија стана меѓународна

Слободен Печат
Граѓанската војна во Либија стана меѓународна војна откако оваа недела таму беа стационирани турски војници. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган минатиот месец најави дека ќе...
Вести Свет

На меѓународна конференција во Берлин ќе се бара решение за кризата во Либија

Слободен печат
Наскоро во Берлин ќе се оддржи Меѓународна конференција на која ќе се направи обид за изнаоѓање решение за граѓанската војна во Либија, кажа денеска портпаролот...
Вести Свет

СИЛИТЕ НА ХАФТАР СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Полицијата има рок од три дена за да се повлече

Слободен печат
Либиската национална армија (ЛНА) на генералот Калифа Хафтар, која ја започна офанзивата во Триполи, седиште на меѓународно признатата влада, на полицијата во Мисрата која го...
Вести Свет

Лидерите на бунтовниците и суданската Влада седнаа на маса со цел да стават крај на граѓанската војна

Слободен печат
Претставници на суданската преодна Влада денеска се состанаа со лидерите на бунтовниците и на тој начин ги продолжија разговорите во обид да се заврши граѓанската...
Вести Свет

Руските платеници стигнаа во Либија: „Готвачот на Путин“ тргнува кон Триполи

Слободен печат
Повеќе од 100 платеници од приватната војска „Вагнер“ на чело со Јевгениј Пригожин, познат како „Готвачот на Путин“, стигнаа во воената база која се наоѓа...
Вести Регион

Албанската опозиција предупреди дека доколку има избори на 30 јуни, ќе има граѓанска војна

Слободен печат
Обединетата опозиција во Албанија бара заминување на премиерот Еди Рама и формирање на преодна влада, тоа се два услови за кои нема преговори. Избори на...
Вести Регион

Стотици мртви и ранети во Триполи

Горан Наумовски
Најмалку 121 лице загина, а 561 се повредени за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи, соопшти...