„Ако затворите на Задушница, тешко вас!“

Бутел веќе неколку денови е меѓу првите пет општини по број на новозаболени и во моментов има 37 активни заразени со Ковид-19.

Градоначалникот на Бутел Велимир Смилевски изјави дека добива закани „да не ја затвора општината“ за претстојниот верски празник Задушница, по најавите дека до крајот на неделава е можно да бидат прогласени локални карантини во деловите од земјата каде што има зголемен број новозаболени.

Бутел веќе неколку денови е меѓу првите пет општини по број на новозаболени и во моментов има 37 активни заразени со Ковид-19.

Тој вели дека знае од каде доаѓаат заканите, но не пријавил во полиција за да не ѝ одзема време. „Ако затворите за празникот, тешко вас“, му пишувале во пораки на Смилевски, проследени со пцости и навреди.

– Не ме загрижуваат заканите за мојата безбедност, но секако не сме рамнодушни во однос на носењето на одлуките. Сакаме да ги земеме предвид забелешките од сите. Од друга страна, на
сите ни е јасно дека за Задушница ризикот за ширење на заразата е голем, се носи храна, се прави групирање. Сметам дека треба да почекаме до четврток за одлука – вели градоначалникот Смилевски, кој е во самоизолација поради контакт со директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, која е позитивна на коронавирус.

Прочитајте и...  Богојески: Само гласот за број 10 е глас за победа на граѓаните врз политичарите

 

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат