Агенти на тајната служба во карантин поради ризик од коронавирус по митингот на Трамп во Тулса

Повеќе агенти на тајната служба на САД се во карантин поради загриженоста од коронавирус по предизборниот митинг на американскиот претседател Доналд Трамп во Тулса, Оклахома, објавија американски медиуми.

Според Си-Ен-Ен, бројот на агенти е помал од 12, изјави за медиумот службеник за спроведување на законот.

„Вашингтон пост” дополнително информираше за шест вработени кои се позитивно откако се вратиле од присуството на настанот.

Претходно, неколку здравствени службеници, наводно, го советувале претседателот да не го одржи митингот бидејќи затворен настан со голем капацитет може да предизвика ширење на вирусот.

Прочитајте и...  Филипче и одговори на опозицијата: Нема да поднесам оставка

Поврзани вести

ВИДЕО: Млад Британец ги шокира Хрватите. Провали во сопственост на термоцентрала и висеше од највисоката зграда во Хрватска 

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Слободен печат

ФОТО: Граѓаните од општина Гази Баба им помагаат на лицата од ранливите категории

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Остави Коментар