Значително намален бројот на мигранти од Мексико кон САД - Слободен печат

Значително намален бројот на мигранти од Мексико кон САД

Министерот за надворешни работи на Мексико, Марсело Ебрард, по состанокот во Белата куќа синоќа изјави дека „бројот на мигранти што се преминуваат од Мексико кон САД, особено на оние од Централна Америка”, значително се намалил, додавајќи дека очекува нивниот број дополнително да опаѓа.

Ебрард се состана со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, а накратко и со претседателот Доналд Трамп, за да го анализира напредокот во напорите за намалување на бројот на мигранти од Централна Америка.

Пенс ги пофали напорите на Мексико, велејќи дека американски претставници ќе соработуваат со Мексико во натамошно спроведување на Протоколот за заштита на мигрантите и ќе го забрзаат процесот на разгледување на барањата за азил, соопшти Белата куќа.

Прочитајте и...  Запленети повеќе од пет тони кокаин во Костарика

– Стратегијата на Мексико да распореди повеќе од 25.000 припадници на Националната гарда по должината на границите и да ги зголеми рациите беше успешна – рече Ебрард на прес-конференција, признавајќи дека, сепак, дека бројот на преминувања во септември се уште е над просекот.

Мексико на 7 јуни вети дека ќе преземе серија чекори за спречување на миграцијата, а двете влади се согласија да ги анализираат тие напори по 90 денови.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Остави Коментар

3 + 13 =

Прочитај повеќе

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат