Значителен раст на договорените градежни работи во странство

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари − септември 2019 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 4.006.451 илјада денари, што е за 249.1 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Северна Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 210.912 илјади денари, што е за 80.7 % помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Големиот пад на вредноста на извршените градежни работи се должи на завршувањето на градежните активности на објектите во Босна и Херцеговина на крајот од минатата година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во  Германија, Црна Гора и Бугарија. Вредносните податоци за периодот јануари − септември 2019/2018 година се дадени врз база на паритетот 1 американски долар = 53,6887 денари.

Прочитајте и...  Косовската Влада со пакет економски мерки ќе ги помогне фирмите кои трпат штети од епидемијата

Прочитај повеќе

Меркел се заблагодари на своите граѓани за почитувањето на мерките: Ви благодарам од срце

Слободен печат

Сместувачките капацитети на Попова Шапка карантин за лицата дојдени од странство

Слободен печат

Вучиќ: Набрзо ќе имаме и по 30 починати лица во еден ден

Слободен печат

Во Шпанија изминатата ноќ починале 832 луѓе

Слободен печат

Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат