Зеленски до лидерите на Г-7: Војната во Украина треба да заврши пред зимата

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски / 15 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето до лидерите на групата седум водечки индустриски демократии нагласи дека сака војната на Русија во Украина да заврши до крајот на годината, пред да дојде зимата, изјавија двајца европски дипломати.

Зеленски преку видео конференција им се обрати на лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и САД на вториот ден од нивната средба во јужна Германија

Видео на денот