Завршна конференција на твининг проектот на ЕУ во Скопје

Денес се одржа завршната конференција на проектот финансиран од ЕУ „Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра”.

Проектот траеше осум месеци, со буџет од 250.000,00 евра, а го спроведуваа Народната банка на Република Северна Македонија, Министерството за внатрешни работи, и Централната банка на Германија. Спроведувањето на проектот беше поддржано и од централните банки на Хрватска и Австрија.

Севкупната цел на овој твининг проект на ЕУ беше поддршка на воспоставувањето стабилен и ефикасен систем за заштита на финансискиот интерес на ЕУ и националниот финансиски интерес, како и ефективно следење на фалсификувањето.

Проектот опфати анализа на функционирањето на системот за борба против фалсификувањето банкноти и монети, идентификување на проблемите и препораки за нивно разрешување.

Прочитајте и...  Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Тој придонесе за зајакнување на соработката меѓу релевантните домашни и странски институции вклучени во системот за борба против фалсификувањето пари.

Резултатите од проектот се:

– Понатамошно унапредување и усогласување на правната рамка и методологија на системот за борба против фалсификувањето на еврото;

– Развој на административниот капацитет на институциите вклучени во борбата против фалсификување на еврото;

– Понатамошно унапредување и интеграција на базата на податоци и ИТ-системот што се користат за борба против фалсификувањето на еврото.

На церемонијата по повод завршувањето на проектот, на присутните им се обратија државниот советник во Кабинетот на министерот за внатрешни работи, Вeтон Кранлиевски, директорката на Дирекцијата за трезорско работење на Народната банка, Соња Каневче, шефот на Одделот за економија, градење на институциите и прекугранична соработка при Делегацијата на Европската Унија, Фрек Јанмат и постојаниот претставник на Сојузна Република Германија при германската амбасада во Скопје, Ото Граф.

Прочитајте и...  Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Проектниот лидер од земјата-корисник, Билјана Целеска-Аневска и проектниот лидер од земјата-членка, Питер Шпика ги презентираа реализираните цели и активностите, како и резултатите од проектот.

Потоа беше промовиран и едукативно-информативен спот за заштитните карактеристики на банкнотите со коишто граѓаните треба да бидат запознаени.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат