4 C
Скопје

Засилени сообраќајни контроли во Охрид, за 24 часа изречени 103 казни

Дури 103 казни се изречени на сторители на најразлични сообраќајни прекршоци во Охрид и околината, во рамки на засилените контроли што ги спроведува Министерството за внатрешни работи, со цел зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот.

Како што истакна портапролот на МВР, Тони Ангеловски, најчесто се санкционирани прекршоци за прекорачување на пропишаната брзина на движење, но, и други сторени прекршоци како управување без возачка дозвола, управување нерегистрирани возила и слчно.

– Засилените акциски контроли, спроведени овие неколку месеци, очигледно даваат резултат, затоа што имаме значително намалување на бројот сообраќајни незгоди. Ноември минатата година, споредбено со 2019, имавме намалување на сообраќајни незгоди од 21 отсто, додека, во декември, намалувањето е 23 проценти – рече тој.

Прочитајте и...  Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

Ангеловски истакна дека изминатата, 2020, е година со рекордно најмал број жртви во сообраќајот, што, според него, е пред сѐ последица на засилените акциски контроли што ги спроведува МВР.

Податоците покажуваат дека изминатата година е забележано намалување на случаите на управување моторни возила под дејство на алкохол што, според Ангеловски, секако е последица како на засилената присутност на полицијата на сообраќајниците, но и за зголемена свесност кај самите возачи.

Ангеловски во име на полицијата ја искористи можноста, преку обраќање, да упати апел до граѓаните на Охрид и сите возачи, да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и на тој начин заеднички да се придонесе за зголемена безбедност на улиците во градовите и на сообраќајниците надвор од неселените места.

Прочитајте и...  Имунизација во Дебар: Попладнево се вакцинирани 11 здравствени работници, в петок уште 29

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар