Заев со Борисов ќе ги пегла разликите околу Договорот за добрососедство

Премиерот Зоран Заев планира по новогодишните празници да замине во Софија каде би се сретнал со Борисов за политички да разговараат во врска со Договорот за добрососедство, брифираат владини извори.

– Разговорите меѓу двете комисии се закочени, сега за Гоце Делцев се дебатира, компромис не може да се најде. Сега никакво решение нема да има, бидејќи се избори кај нас. Премиерот Заев планира со Борисов да седнат и да разменат некои политички идеи. Тој и така ќе оди во Софија по Нова Година, па може едно кафе со бугарскиот колега да испијат. Можно е со премиерот да отиде и министерот за надворешни работи Никола Димитров – велат од владата.

Разврската на спорните прашања меѓу историчарите во заедничката Комисија ќе  биде оставена за периодот по изборите, за оваа тема да не биде злоупотребена за дневно-политички препукувања за време на кампањата, посочуваат од Владата.

Прочитајте и...  Изборната симултанка на Заев и СДСМ

Прочитај повеќе

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен печат

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат