19 C
Скопје

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Започна месецот на рамазанските пости. Светите денови кога се култивира и усовршува духовниот раст и подвиг, како и дисциплината кон телесните и другите земни искушенија. Деновите на рамазански пости се потсетник дека милосрдието, почитта, солидарноста, добрината, љубовта и простувањето се вредности кои треба да ги почитуваме и кои не обединуваат како народи, објави денеска на својот фејсбук профил премиерот Зоран Заев.

Во времето на ковид-19, посочува премиерот, ова се денови кога дополнително повеќе се грижиме за болните, за духовно обесхрабрените, за нашите сограѓани и за сите луѓе во неволја.

-Им подаваме рака на сите без разлика на нивната верска припадност. На сите наши сограѓани од исламската вероисповед нека им биде благословен светиот месец Рамазан, и нека ги придружува мирот и спокојството за време на светиот пост, напиша Заев.

И министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот фејсбук профил на граѓаните од исламска вероисповед и на нивните семејства им посака лесни пости во Светиот месец Рамазан, месецот на покорноста, трпеливоста и добрите мисли.
-Нека Рамазанските денови на духовното и телесното прочистување Ви донесат мир и зацврстување на вербата, но и мотивација за добри дела поттикнати од највозвишените човекови вредности – хуманост, меѓусебно разбирање и солидарност, бидејќи истите, всушност, се и темелот на нашето заедништво, на нашето општество еднакво за сите. Воедно, во име на солидарноста, Ве повикувам заеднички да придонесеме кон зачувување на здравјето, преку одрекувањето и воздржувањето да ја покажеме највисоката грижа за другите, со одговорност кон најблиските, семејството и сограѓаните да продолжиме кон создавањето на подобар живот за секој еден. Нека биде благословен и честит Светиот месец Рамазан!, напиша Спасовски.

Поврзани вести

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Филипче: Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Слободен печат

Октомври е оптимален период за имунизација на 70 отсто од граѓаните, вели премиерот

Слободен печат

Заев: Дијалог може да носи резултати, но не очекувам ништо за 27 април

Слободен печат

Новата фабрика на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово ќе отвори до 1 500 нови работни места

Слободен печат

Остави Коментар